Publikační systém Drupal umožňuje tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. Je naprogramován v jazyce PHP a využívá databázi MySQL nebo PostgreSQL. Drupal je postaven modulárním způsobem a pyšní se filozofií přehlednosti kódu a otevřenosti prostřednictvím API. Snadná rozšiřitelnost pomocí modulů a mnoho možností, které poskytuje, z Drupalu dělá jeden z nejlepších redakčních systémů.
S Drupalem pracujeme kratší dobu než s publikačním systémem WordPress, přesto se ho nebojíme nasadit na projekty, kde je nejvhodnější právě Drupal. Publikační systém Drupal je komplexnější než WordPress a přizpůsobitelnější než jiné systémy. Je možné v něm vytvořit takřka cokoli. Díky své komplexnosti je vývoj v Drupalu o něco náročnější a delší výsledný efekt, ale stojí za to.
Základní vlastnosti Drupalu
Proč chtít a mít stránky v Drupalu?
Systém má širokou komunitu, pokud jde o publikační systémy. Nechat si vytvořit podobný publikační systém na míru je cenově pro většinu klientů nevyhovující. Díky nasazení Drupalu je možné cenu výrazně snížit a tím také ušetřit. Nemusíme totiž programovat samotná "střeva" systému, ale soustředíme se pouze na strukturu, vzhled, doplňky a případnou lokalizační úpravu. Drupal je velice komplexní, díky čemuž je možné v něm vytvořit takřka jakékoli stránky. Na Drupalu můžete provozovat jednoduché firemní stránky, internetový obchod, nebo třeba sociální síť. Pokud jsou vaše požadavky opravdu vysoké, odpovědí je právě Drupal.
Jaké stránky a značky používají Drupal?
V říjnu 2009 přijal úřad prezidenta Spojených států Baracka Obamy Drupal pro své oficiální webové stánky. V Česku Drupal využívají stránky TV Prima nebo zpravodajský server Česká pozice, v zahraničí MTV, oficiální stránky Londýna a tisíce dalších.